Afera spółki Telegraf (1990)

[Powrót do afer III RP]

Afera spółki Telegraf.

Spółka Telegraf powstała w 1990 roku, w jej radzie nadzorczej zasiadali Jarosław Kaczyński, Lech Kaczyński, Maciej Zalewski, Andrzej Urbański, Krzysztof Czabański. W ciągu dziesięciu miesięcy działalności Telegrafu, kapitał założycielski wzrósł 150 razy i zatrzymał się na poziomie 2 milionów dolarów. Afera dotyczyła oskarżeń, że bracia Kaczyńscy oraz Maciej Zalewski korzystając ze swojej pozycji jako wysocy urzędnicy Kancelarii Prezydenta Wałęsy, wspierają pieniędzmi z państwowych firm spółkę Telegraf, a spółka miała służyć finansowaniu Porozumienia Centrum, którego liderami byli bracia Kaczyńscy.

Zalewski został także oskarżony przez byłych właścicieli spółki Art-B o to, że żądał od nich pożyczek dla Telegrafu oraz ostrzegł ich o planowanym aresztowaniu w związku z aferą Art-B po to, by pozbyć się ich z kraju i nigdy nie oddać pieniędzy. W wyniku tego oskarżenia doszło do procesu sądowego, w którym Zalewski za przywłaszczenie sobie pieniędzy z Art-B został skazany na 2.5 roku więzienia.

Spółkę Telegraf podejrzewano o udział w aferze FOZZ i niejasne kontakty z Januszem Pineiro. Spółka upadła w niejasnych okolicznościach. Liderzy Porozumienia Centrum zawsze twierdzili, że nie było żadnej afery Telegrafu i że to nagonka ich politycznych przeciwników. Nie było żadnego prokuratorskiego śledztwa w sprawie spółki, poza wątkiem Zalewskiego i wątkami sprawy Art-B.

Dodaj komentarz