Bronisław Komorowski – Wojciech Jaruzelski

[ Afery ] [ Biografia ] [ Errata do biografii ] [ Cytaty ] [ Gafy ] [ Komorowski a WSI ] [ Kontrowersje ] [ Ortografia ]
[ Otoczenie ] [ Pochodzenie ] [ Przesłuchanie ] [ Rodzina ] [ Wpadki ] [ Wybory ] [ Życiorys ] [ Linki ]

Bronisław Komorowski

[ Bronisław Komorowski – strona informacyjna ]

Bronisław Komorowski nigdy nie ukrywał swojej sympatii do generała Wojciecha Jaruzelskiego. W roku 1998, gdy prokuratura wojskowa wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie płk. Ryszarda Kuklińskiego, ówczesny szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej Bronisław Komorowski, działając na wniosek grupy posłów SLD, wnioskował do ministra sprawiedliwości o udostępnienie utajnionego uzasadnienia tylko Wojciechowi Jaruzelskiemu i grupie generałów LWP. Dla Polaków dokument ten pozostał tajny, ponieważ prokuratura tłumaczyła, że zawiera on „informacje stanowiące nadal tajemnicę państwową”.

W 2005 roku stanowczo sprzeciwiał się inicjatywie Jarosława Kaczyńskiego, który chciał pozbawić gen. Jaruzelskiego stopnia generalskiego i przywilejów należnych Wojciechowi Jaruzelskiemu, jako byłemu prezydentowi. W wywiadzie dla Moniki Olejnik Komorowski twierdził: „Zabranie Jaruzelskiemu stopnia generalskiego oznaczałoby, że przekreślamy całą drogę żołnierską generała, a ta nie cała przecież była zła”. Postać Wojciecha Jaruzelskiego nazwał „do pewnego stopnia tragiczną”. Argumentował to twierdząc, że Jaruzelski wziął udział w demontowaniu własnego systemu, „za którym się opowiadał i w którym żył przez całe życie”. Podkreślał przy tym, że „niewątpliwie gdzieś miały swoje istotne znaczenie jego korzenie rodzinne, tradycja, dla myślenia w kategoriach patriotyzmu.

Tuż po objęciu prezydentury w 2010 roku, Bronisław Komorowski zaprosił Jaruzelskiego na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Argumentował to tym, że uczynił to „na rzecz zgody narodowej, na rzecz zakończenia wojny polsko-polskiej”. Wojciech Jaruzelski, zaproszony przez Bronisława Komorowskiego był w oficjalnej delegacji rządowej, która pojechała do Moskwy na obchody 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Przemowa Bronisława Komorowskiego na pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego:

Zobacz: Kontrowersje wokół Bronisława Komorowskiego

Dodaj komentarz