Czego boi się Biały Orzeł?

Godło Polski z 1919 r.

W  internecie coraz większą popularność zyskuje wizerunek godła Polski z 1919 roku. Problemem jest jednak dostępność grafik z tym znakiem. Odnaleźć można niewyraźne zdjęcia np. pieczęci, nieliczne są wizerunki odpowiedniej jakości. Jednym z nich jest ten, który promuje Blisko Polski (widoczny z prawej strony tekstu), ale dominuje inny obraz, najpewniej z powodu dostępności w wysokiej rozdzielczości w Wikipedii (po lewej stronie).

Orzeł z 1919 r. z Wikipedi

Jak jednak można zauważyć, Biały Orzeł udostępniony w Wikipedii ma specyficzną… minę. Został przez autora tej grafiki ucharakteryzowany tak, aby wyglądał na wystraszonego. Nie wiadomo czy to efekt zamierzony czy też przypadkowy. Trudno również powiedzieć czego się orzeł boi. Pewne jest natomiast, że grafika jest współczesna, wskazuje na to jej wysoka jakość, natomiast z podobną stylistyką można się spotkać również na zamieszczonych w sieci obrazach wyglądających na starsze (lub przynajmniej na rekonstrukcje starszych).

Odejdźmy zatem od przyczyn takiego stanu rzeczy (których wyjaśnienie będzie trudne lub niemożliwe), ale zauważmy skutek. A skutkiem jest popularyzacja wizerunku polskiego godła w niekorzystnym świetle.

Jeżeli więc używanie Białego Orła jako polskiego godła ma być wyrazem naszej dumy z polskości, unikajmy stosowania orłów stylizowanych na „smutne” (a są i takie) czy wystraszone. A problem istnieje, gdyż również takie wizerunki widnieją czasami na odzieży patriotycznej. Być może producent nie zauważył, być może nie przywiązuje do tego wagi, a być może „orzeł to orzeł i nie ma sensu drążyć”… ale Blisko Polski promować chce prawdziwie pozytywny wizerunek polskości i walczyć o  polski profesjonalizm, zatem stoimy na stanowisku, że i takie „detale” mają znaczenie!

Dodaj komentarz